Aarhus Letbane etablerer en ny sti- og cykeltunnel ved Nymarken mellem Beder og Malling. Tunnelen erstatter en usikret overgang og skal gøre det mere trygt og sikkert for fodgængere og cyklister at krydse Letbanens spor.
I dag krydser fodgængere og cyklister Letbanens spor ved Nymarken, mellem Beder og Malling, via en usikret overgang, hvilket kan skabe risikofyldte forhold. Den nye tunnel giver en sikker passage under banen, så man ikke længere behøver at krydse skinnerne.
Tunnelen bliver cirka fire meter bred og kobles til den eksisterende tunnel under Oddervej. Dermed skabes en sammenhængende stiforbindelse under både vej og bane, hvilket gør det nemmere at bevæge sig mellem områderne på hver side af letbanen.
Mere tryghed for fodgængere og cyklister
Overgangen benyttes blandt andre af elever og ansatte fra Jordbrugets Uddannelsescenter på Nymarksvej, som ligger i nærheden. Den nye tunnel skaber en mere sikker forbindelse i området og forbedrer forholdene for gående og cyklister, herunder brugere af uddannelsesinstitutionen.
”Vi er glade for, at der nu etableres en sikker forbindelse under banen. Det bidrager til tryggere mobilitet for de bløde trafikanter – en gruppe, vi er meget optaget af at skabe bedre forhold for. Det er til gavn for både klima og sundhed,” siger Steen Bording Andersen, formand for fællesrådet Beder-Malling-Ajstrup.
Arbejdet med tunnelen forventes at tage omkring to uger og påbegyndes mandag den 27. april. Selve tunnelen etableres i uge 18–19, mens det forberedende arbejde allerede er i gang. Under anlægsperioden etableres en midlertidig stiforbindelse, så det fortsat er muligt at krydse området. Der vil være øget aktivitet i området, og naboer kan opleve støj i dagtimerne. Tunnelen forventes at være fuldt tilgængelig til sommer.
Projektet er en del af en regional indsats for at nedlægge usikrede overgange, og Aarhus Letbane har fået midler fra staten via Region Midtjylland til at gennemføre arbejdet. Det er første gang, Aarhus Letbane selv etablerer en tunnel af denne type, og arbejdet udføres i samarbejde med Aarhus Kommune, da stiforbindelsen er kommunal.
“Det er et omfattende projekt, og hovedformålet er helt enkelt at øge sikkerheden for gående og cyklister, der skal krydse letbanen. For Aarhus Letbane er det afgørende, at vores anlæg kan benyttes trygt af alle – også dem, der ikke er passagerer, men færdes omkring banen i hverdagen,” siger senior projektleder Thomas Damm Honoré.
“Med den nye tunnel skaber vi en sikker og overskuelig løsning, hvor bløde trafikanter og letbanen krydser hinanden i forskelligt niveau. Høj sikkerhed omkring Letbanen har altid høj prioritet, og projektet her er et vigtigt skridt i den retning,” slutter han.
L2 mellem Aarhus H og Odder er lukket i fire uger fra 20. april til 18. maj på grund af Banedanmarks sporarbejde ved Kongsvang. Aarhus Letbane udnytter tiden til at vedligeholde infrastrukturen og gennemføre planlagte projekter – herunder tunnelen mellem Beder og Malling.
Nedenunder kan du læse mere om, hvordan Aarhus Letbane udnytter lukkeperioden til forbedringer, samt hvordan vi passer på dig og trafikken ved overkørsler.