Siden august har Letbanen kørt med reduceret køreplan. Årsagen er en fejl på fem tog, som derfor er taget ud af drift. Aarhus Letbane havde håbet at vende tilbage til normal drift ved årsskiftet, men processen med at få godkendt ændringen, der skal få de fem tog på skinnerne igen, trækker ud. Derfor fortsætter den nuværende køreplan frem til sommer.
”Det er virkelig ærgerligt, at processen trækker ud. Vi ved, at det skaber frustration for vores passagerer, og det beklager vi dybt,” siger Michael Borre, administrerende direktør i Aarhus Letbane.
Køreplanen fortsætter
For Aarhus Letbanes passagerer betyder det, at mængden af afgange forbliver uændret. Afgangene på L2 mellem AUH og Aarhus H er fortsat reduceret fra otte afgange i timen til fire. På L1 er der er der to afgange i stedet for fire afgange i timen mellem Aarhus H og Hornslet.
”Vi gør alt, hvad vi kan, for at komme i mål, så vores mange passagerer kan få deres almindelige hverdag tilbage”, siger Michael Borre, administrerende direktør i Aarhus Letbane.
Den nuværende køreplan fortsætter frem til den sidste søndag i juni, hvorefter sommerkøreplanen træder i kraft.
Magnetskinnebremsesagen
Aarhus Letbane har siden foråret 2025 arbejdet på at løse fejl på magnetskinnebremser på fem Variobahn-tog. Bremsen er kritisk for togets anvendelse, og derfor er togene taget helt ud af drift, hvilket har betydet færre afgange og overfyldte letbanetog.
Trafikstyrelsen har før årsskiftet vurderet, at ændringen på magnetskinnebremserne skal gennemgås af en ekstern assessor. Det betyder, at en uvildig tredje part skal gennemgå al materiale og verificere, at ændringen kan gennemføres sikkert på togene.
Aarhus Letbane har nu igangsat opgaven hos uvildig tredje part, som tidligere har været involveret i godkendelsen af Variobahn-togene og derfor kender togene og dokumentationen godt. Det er den proces, der trækker ud.
Det betyder desværre også, at Lisbjergskolen fortsat ikke betjenes. Det skyldes, at sporskifterne ved AUH og Knudepunkt 2 fortsat er aflåst, og ikke vil blive anvendt igen før magnetskinnebremserne er udbedret på togene.
Aarhus Letbane anerkender, at situationen skaber frustration for passagererne. ”Situationen er utilfredsstillende og det beklager vi dybt”, siger Michael Borre. ”Der er ikke noget, vi hellere vil end at komme tilbage til normal drift, men sikkerheden kommer først. Vi arbejder så hurtigt og grundigt, vi kan,” slutter han.